image_pdfimage_print

25 października 2020 r. około godz.16 w Goniądzu st. ogn. Bogumił Potocki strażak Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mońkach, będąc w czasie wolnym od służby, spacerując ulicami miasta zauważył mężczyznę, który przewrócił się uderzając głową o metalowy słupek ogrodzenia w skutek czego stracił przytomność. st. ogn. Bogumił Potocki bez wahania postanowił udzielić poszkodowanemu pomocy. Po przeprowadzeniu badania wstępnego stwierdził u mężczyzny ranę ciętą z tyłu głowy oraz brak funkcji życiowych. Strażak udrożnił drogi oddechowe i przystąpił do resuscytacji krążeniowo–oddechowej. Ratownikowi przyszedł z pomocą sąsiad poszkodowanego oraz sąsiadka, która widząc całe zajście zadzwoniła na numer alarmowy 112. Podczas uciśnięć klatki piersiowej przez funkcjonariusza poszkodowanemu powróciły czynności życiowe. Następnie strażak ranę ciętą głowy zabezpieczył opatrunkiem jałowym oraz cały czas kontrolował funkcje życiowe poszkodowanego do czasu przekazania mężczyzny Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

Pełniący na co dzień służbę w Jednostce Ratowniczo–Gaśniczej w Mońkach, st. ogn. Bogumił Potocki przyczynił się do uratowania życia ludzkiego, bez wahania udzielając pierwszej pomocy potrzebującemu człowiekowi.

Warto przypomnieć, iż w 2015 r. na ulicy Białostockiej w Mońkach (droga krajowa nr 65 Białystok–Ełk) miało miejsce potrącenie rowerzysty przez samochód osobowy. Również wtedy świadkiem zdarzenia był st. ogniomistrz Potocki i jako pierwszy udzielał kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej do momentu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego.

 

Opracował: mł. bryg. Marcin Bielakowicz, KP PSP w Mońkach