image_pdfimage_print

W dniu 16 lutego 2018 r. na zbiorniku wodnym Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Mońkach, strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej przeprowadzili pokaz z zakresu ratownictwa na lodzie. Ratownicy ćwiczyli podejmowanie osoby, pod którą załamał się lód zarówno przy użyciu specjalistycznego sprzętu, takiego jak sanie lodowe, czy drabiny, ale także za pomocą innych przedmiotów, które sami możemy wykorzystać gdy staniemy się świadkami niebezpiecznego zdarzenia na akwenie zalodzonym.
Na brzegu akwenu wodnego zgromadziły się dzieci ze Szkół Podstawowych w Mońkach.
Z jednej strony mogli obejrzeć interesujący pokaz, z drugiej usłyszeli od strażaków jasny przekaz – pod żadnym pozorem nie wchodzimy na lód.
Ciepła zima oraz brak wielu mroźnych dni powoduje, że akweny i cieki wodne nie zamarzają. Jednak gdy zima przyjdzie na całego, zwiększa się niebezpieczeństwo zarwania się lodu pod człowiekiem. Strażacy ostrzegają, że każdy lód na zamarzniętym akwenie, nawet ten z pozoru gruby, może być niebezpieczny.
Szkolenie podzielone było na dwie części – teoretyczną oraz praktyczną. Uczniowie dowiedzieli się między innymi jak należy się przygotować przed wejściem na lód, a także czego unikać podczas zimowej aury. Najważniejszym elementem był jednak pokaz samoratowania w przypadku załamania pokrywy lodowej, a także instruktaż w zakresie ratowania innej osoby pod którą załamał się lód.

Opracował: kpt. Cezary Grygo – KP PSP Mońki
Zdjęcia: mł. bryg. Tomasz Siemieniuk – KP PSP Mońki